Radom, ul. 25 Czerwca 27

Tablica pamiątkowa w kamienicy przy ul. 25 Czerwca 27 w Radomiu

Opublikowano 13 lipca 2021

Kamienica przy ul. 25 Czerwca 27 została wybudowana w 1880 r. Ten punkt na mapie Radomia ma szczególną historię – mieszkał tu inżynier Henryk Mierzejewski, założyciel Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Przy bramie na elewacji umieszczono pamiątkową tablicę wspominającą inżyniera.

Kim był Henryk Mierzejewski? Był twórcą metrologii technicznej w Polsce autorem pierwszej polskiej monografii poświęconej obróbce skrawaniem, konstruktorem obrabiarek i organizatorem polskiego przemysłu obrabiarkowego, a także założycielem Stowarzyszenia Mechaników Polskich i jego pierwszym prezesem. Na stronie warszawskiego Klubu Wysokogórskiego czytamy o Henryku Mierzejewskim, że był wybitnym specjalistą w zakresie obróbki metali, pionierem budowy obrabiarek, profesorem Politechniki Warszawskiej, ale również zapalonym taternikiem.

Inżynier mieszkał w Radomiu dość krótko. Zmuszony do wyjazdu do Belgii rozpoczął tam studia na wydziale technicznym. W 1909 roku ukończył uczelnię z wyróżnieniem, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Po powrocie do Polski wrócił do Radomia, by po roku przenieść się do Warszawy. Rok ten spędził właśnie w naszej kamienicy przy ul. 25 czerwca 27. Jego nazwisko na stałe zapisało się w historii miasta także w innym miejscu. W Radomiu istnieje ulica imienia Henryka Mierzejewskiego na osiedlu akademickim – równoległa do ul. Marcelego Karczemnego, a prostopadła do ul. Bolesława Chrobrego.